About interest

find yourself 

O ZANIMANJIMA

LIMAR


Opis poslova

Limarski poslovi uključuju rezanje i krojenje lima, njegovu obradbu svijanjem te montažu limenih konstrukcija. Limari najčešće izrađuju i montiraju metalne konstrukcije i oplate automobila, vlakova, zrakoplova, zatim krovne konstrukcije, metalne okove za prozore i vrata, oluke za vodu, metalno pokućstvo i drugo. Ovisno o objektima i konstrukcijama na kojima limari rade, razlikujemo tzv. autolimare i građevne limare.

Budući da rade brusilicama, bušilicama i raznim čekićima, izloženi su buci i vibracijama. Pri varenju izloženi su raznim isparavanjima, a i zračenjima. Da bi se štetni utjecaji smanjili, limari rabe tehnička i osobna zaštitna sredstva. Od osobnih zaštitnih sredstava najčešće rabe zaštitna odijela, zaštitne cipele, zaštitne rukavice, štitnike za uši, vatrootporne pregače i štitnike za lice .

Poželjne osobine

Limari moraju imati uredan vid i uredno vidno polje te zdrav dišni, cirkulatorni i koštano-zglobni sustav. Važna je senzomotorna koordinacija zbog povremenog rada na visini. Poželjna je spretnost ruku i razvijen smisao za tehničke probleme.

Osposobljavanje i napredovanje

Limari se osposobljuju u industrijskim i obrtničkim školama po trogodišnjemu programu. Uvjeti za upis u školu za limarsko zanimanje jesu završena osnovna škola i posebna zdravstvena sposobnost, jer je riječ o poslovima s posebnim radnim uvjetima.


Bliska zanimanja

Limarima najsličnije zanimanje jest zanimanje autolimara. Dosta slična zanimanja jesu monterska zanimanja te bravari. Limari djelomice obavljaju brusačke i varilačke poslove, pa su donekle slični i brusačima i zavarivačima.

TOKAR


Tokar radi na poslovima održavanja i rukovanja tokarskim strojem i izrađuje elemente za strojeve i alate . U svom radu koristi različite materijale (željezo i njegove legure, čelik, obojene metale, plastične mase i drvo). U radu se služi alatima za rezanje i tokarskim strojevima za obradu vrlo složenih predmeta. Manje složene predmete obrađuje glodalicama, bušilicama i brusilicama. U novije vrijeme, tokar koristi strojeve za CNC tokarenje -numerički upravljane alatne strojeve.


Zdravstveni zahtjevi:

Uredan vid i dubinski (prostorni) vid, raspoznavanje boja, uredna funkcija mišićno-koštanog, dišnog i srčano-žilnog sustava, uredno kognitivno, emocionalno i psiho-motoričko funkcioniranje, stabilno stanje svijesti i uredna ravnoteža, uredna funkcija kože na šakama i podlakticama, odsutnost alergije na profesionalne alergene.



tokar
limar
kovač

KOVAČI


Opis poslova

Kovači od jednostavnijih metalnih oblika proizvode nove složenije uporabne predmete. Da bi se kovanjem proizveli željeni oblici, kovačima je potrebna tehničko-tehnološka dokumentacija (nacrti, skice, opisi tehnološkog postupka). Ovisno o zadatku, kovač odabire odgovarajući alat i priprema strojeve. Temperatura u kovačkim pećima u kojima se zagrijava materijal za kovanje regulira se ovisno o materijalu
Iako se kovački poslovi na prvi pogled mogu činiti dosta grubima, valja naglasiti da su to pravi majstorski poslovi i da se kovanjem mogu izrađivati vrlo složeni i lijepi oblici, koji mogu biti prava umjetnička djela.


Poželjne osobine

Za kovačke poslove potrebni su zdravi radnici u dobroj tjelesnoj kondiciji. Vrlo je važno da imaju zdrav mišićno-koštani sustav i dobru cirkulaciju. Odnos prema zanimanju vrlo je važan, jer samo pozitivnim stavom prema poslu može se funkcionirati na tim, objektivno dosta zahtjevnim, poslovima.



Radni uvjeti

Kovački poslovi obavljaju se u raznim uvjetima, ali u pravilu u zatvorenom prostoru. Budući da se obrađuju zagrijani predmeti, jer se kovati može samo dok je metal vruć, kovači su izloženi visokim temperaturama. Pri kovanju stvaraju se buka i vibracije, uz tjelesno naprezanje. U kovačnicama ima isparavanja, dima i prašine, ali to se nastoji ublažiti ugradnjom ventilacijskih uređaja.
Kovačko zanimanje dosta je opasno zbog mogućih ozljeda. Zbog mogućih štetnosti i opasnosti za život i zdravlje kovački poslovi jesu poslovi s posebnim radnim uvjetima, pa na njih ne mogu izvoditi osobe mlađe od 18 godina.

Osposobljavanje i napredovanje

Kovači se osposobljuju u industrijskim i obrtničkim školama, gdje pohađaju trogodišnji program srednje škole. Uvjet za upis u kovačko zanimanje jest završena osnovna škola i posebna zdravstvena sposobnosti jer riječ je o poslovima s posebnim radnim uvjetima. Nakon završene trogodišnje srednje škole i prakse u struci moguća je specijalizacija u zanimanju.


ZAVARIVAČI


Opis poslova

Zavarivači spajaju metalne dijelove postupkom zagrijavanja. Na visokim temperaturama metal se tali, pri čemu se njegovi dijelovi stapaju u kompaktnu cjelinu.
Zavarivači svoj posao obavljaju prema odgovarajućoj tehničkoj i tehnološkoj dokumentaciji (opisima, tehničkim nacrtima, skicama). Dokumentacijom su određeni način zavarivanja, alat, strojevi i zaštitna sredstva. Postupak zavarivanja ovisi o materijalu koji se vari i svrsi predmeta koji se obrađuje.

Radni uvjeti

Zavarivači često rade na otvorenome - na objektima na kojima obavljaju zavarivanje: brodovima, mostovima, zgradama i drugim građevinama te na raznim postrojenjima.
Zbog specifičnosti zavarivačkog posla i rizika kojima su zavarivači izloženi, posebna pozornost pridaje se zaštiti na radu. Zavarivači rabe zaštitnu odjeću s posebnim vatrootpornim pregačama, sigurnosne cipele, zaštitne rukavice, zaštitne naočale te štitnik za oči i lice (varilačku masku). U prvom redu štite se od opeklina, toplinskoga, ultraljubičastoga i infracrvenog zračenja, ozljeda zbog pada predmeta te od plinova koji se oslobađaju pri zavarivanju.
Zavarivački poslovi jesu poslovi s posebnim radnim uvjetima pa na njih ne mogu biti obavljati osobe mlađe od 18 godina.

Poželjne osobine

Zavarivačke poslove mogu obavljati samo zdravi radnici. Osobito je važno da imaju zdrav mišićno-koštani sustav te dišni sustav. Moraju imati sposobnost predočavanja prostornih odnosa, a ruke im moraju biti spretne i mirne da bi varovi bili što kvalitetniji. Važna je i emocionalna stabilnost.


Bliska zanimanja

Donekle bliska zanimanja jesu monteri različitih postrojenja, bravari, limari, kovači i ljevači.


STROJARSKI INŽENJERI

Opis poslova

Strojarski inženjeri projektiraju strojeve i alate, organiziraju njihovu proizvodnju i bave se njihovim iskorištavanjem. Stučnjaci su za pogonske motore, vozila i plovila, procesna i energetska postrojenja, nosive konstrukcije, prenosila i dizala, vojnu tehniku.

Poželjne osobine

Svim strojarskim inženjerima treba praktična inteligencija, analitičnost i smisao za pojedinosti. Poželjna je sklonost timskom radu i sposobnost za jasno pismeno i usmeno sporazumijevanje. Zbog praćenja svjetskog tehnološkog razvoja i primjene najnovijih tehnoloških dostignuća moraju biti spremni na stalno usavršavanje. Zahvaljujući informatičkoj tehnologiji, strojarski inženjeri sve manje rade rutinske poslove, a sve je veći naglasak na kreativnosti u osmišljavanju novih, tržišno konkurentnih, proizvoda..


Bliska zanimanja

Strojarskim inženjerima bliska su sva inženjerska zanimanja, a posebno inženjeri elektrotehnike i brodogradnje te inženjeri metalurgije.


inženjeri

Kako bismo očuvali ova zanimanja trebamo što više poticati mlade ljude da izaberu baš ta zanimanja.

zanimanja u metalskoj industriji
Powered by Webnode
Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started